صفحه اصلی
همایش ماموریت ویژه به مناسبت سالروز بازگشت ناوگروه ۸۶ برگزار شد
  • 40595 بازدید

همایش ماموریت ویژه به مناسبت سالروز بازگشت ناوگروه ۸۶، با حضور امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شد.

امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش روز یکشنبه، ۳۰ اردیبهشت در آیین بزرگداشت سالروز بازگشت ناوگروه ۸۶ نداجا، ضمن تبریک دهه کرامت، گفت: در دوران دفاع مقدس شاهرگ اقتصادی دشمن بعثی قطع شد و در کنار آن حیات اقتصاد ایران با اسکورت کشتی های جمهوری اسلامی توسط نیروی دریایی ارتش ادامه یافت.

وی افزود: تنگه هرمز، باب المندب و مالاکا که نقاط اتصال آن‌ها را مثلث طلایی می‌گویند، محل عبور بسیاری از کشتی های تجاری است، در این محل از سال ۸۶ دزدی های دریایی رخ می‌داد و این دزدی ها بیشتر مواد غذایی بود اما بعدها آن‌ها را مسلح کردند.

دریادار ایرانی با بیان اینکه نقش ما در حوزه اقتصاد دریامحور از زمان دفاع مقدس آغاز و تا به امروز هم در پهنه های اقیانوسی جهان ادامه دارد، افزود: عملیات مروارید در سال‌های دفاع مقدس در شمال خلیج فارس رخ داد که به دنبال آن توان نظامی و شاهرگ اقتصادی دشمن بعثی قطع شد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان این که عمده فعالیت های ما در زمان دفاع مقدس در بندر امام انجام می‌شد و در این محدوده اسکورت ها صورت می‌گرفت، گفت: در سال ۸۶ حفاظت و حراست از محدوده خلیج فارس به دلایلی همچون آغاز دزدی دریایی و تروریسم دریایی به نداجا واگذار شده است.

دریادار ایرانی تصریح کرد: از سال ۸۶ دزدان دریایی سلاح به دست گرفتند و تنها ده دلار در ماه به آن ها داده می‌شد آن هم برای ورود به کشتی، اما باقی اموال کشتی به جاهای دیگر می‌رود و وارد بحث نخواهم شد.

وی بیان این که با نرم‌افزار بومی، وضعیت اقیانوس برای دریانوردی را تشخیص می‌دهیم، افزود: به گفته رهبر معظم انقلاب اسلامی منافع دریا برای همه است، باید نیروهای مسلح کشور با اقتدار از منافع دریایی بهره مند شود، همرزمان ما در ناوگروه ۸۶، ۳۵۰ نفر، از ۲۹ استان بودند و یک جوان دهه هشتادی هم در این ناوگروه حضور داشت.

فرمانده نیروی دریایی ارتش تاکید کرد: خداوند را شاکرم که توانستیم ماموریت ناوگروه ۸۶ را به سرانجام برسانیم، بعد از جلسه با رهبر انقلاب اسلامی، ۱۱ ماه جلسات مختلف برای انجام این ماموریت داشتیم و تمامی ظرفیت ها را در تمامی حوزه ها برای انجام ماموریت بسیج کردیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به اینکه دو نوع دریانوردی وجود دارد، گفت: یکی از انواع دریانوردی ها تکیه به ساحل بوده و دیگری ساحلی وجود ندارد که در ماموریت ناو گروه ۸۶ ما از اقیانوس آرام که ساحل ندارد با ناوشکن دنا عبور کردیم.

دریادار ایرانی ادامه داد: ما اقدامات عملی این عملیات را آغاز کردیم و توانستیم توسط نخبگان کشوری خودمان و با انجام اقدامات علمی مسیرهای حرکت را مشخص کنیم.

وی خاطرنشان کرد: مسیرهای حرکت را با ساخت یک نرم افزار توسط نخبگان علمی مشخص کردیم و این نرم‌افزار امروز در اختیار ماست و می‌توانیم با آن تشخیص دهیم که وضعیت اقیانوس برای دریانوردی چگونه است.

دریادار ایرانی و هیئت همراه پیش از این همایش در نشست مشترک با دکتر آقامیری رئیس دانشگاه شهید بهشتی و برخی از معاونان و روسای دانشکده ها و پژوهشکده های دانشگاه، زمینه های همکاری مشترک را بررسی کردند.

گزارش تصویری- همایش ماموریت ویژه به مناسبت سالروز بازگشت ناوگروه ۸۶

گزارش تصویری- نشست مسئولان دانشگاه با فرمانده نیروی دریایی ارتش

 

افزودن نظرات